SZKOLNICTWO W POLSCE
- W 1973 r. sejm przyjął uchwałę o tzw. "dziesięciolatce" zapowiadała utworzenie 10-letniej średniej szkoły ogólnokształcącej, jednolitej pod względem programowym, na której będą oparte szkoły zawodowe oraz 2 - letnie szkoły specjalizacji kierunkowej, przygotowujące do szkół wyższych; reforma nie weszła w życie.
- Wprowadzono nauczanie w tzw. "zerówce".
- 1973 r. - wprowadzenie dwóch semestrów w miejsce dotychczasowych czterech.
- W szkołach całego kraju praca wychowawcza przebiega zgodnie z założeniami nowego systemu wychowawczego opracowanego przez pana Heliodora Muszyńskiego. Młodzież szkolna jest podzielona na trzy grupy wiekowe. Każda klasa i jej zespoły mają swoje nazwy, symbole. Całokształt pracy poszczególnych klas ma odbicie w prowadzonych kronikach klas i grup wiekowych.
- Z nastaniem jesieni, przeważnie w październiku, szkoły wysyłały uczniów do pomocy przy zbiorze ziemniaków.
- Duży napływ uczniów do organizacji harcerskiej. Lata siedemdziesiąte to rozwój wielkich akcji, takich jak coroczne alerty Naczelnika ZHP, które wyznaczały jednolite zadania dla wszystkich drużyn.
- Na wsiach i w małych miasteczkach tworzono zbiorcze szkoły gminne.
... Z ŻYCIA NASZEJ SZKOŁY
- 1970 r. - na potrzeby szkolnego gabinetu stomatologicznego zaadoptowany zostaje dawny pokój nauczycielski, który doraźnie przeniesiono do pomieszczenia mieszczącego się obok. Opiekę nad gabinetem sprawuje miejski ośrodek zdrowia.
- 8 V 1970 r. - uroczyste obchody święta szkoły połączone z sesją popularnonaukową poświęconą Tadeuszowi Kościuszce i Józefowi Lompie (patronowi partnerskiej Szkoły Podstawowej nr 14 z Łodzi).
- 17 VI 1970r. - młodzież naszej szkoły odwiedza Chorzowską Hutę Żelaza im. Tadeusza Kościuszki.
Z wpisu do księgi pamiątkowej: "Mieliśmy przyjemność gościć u nas młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 z Olesna(...) noszącej imię Tadeusza Kościuszki, naszego wspólnego patrona. Myślę, że ta wizyta i tego rodzaju kontakty, to dobra i potrzebna rzecz, tak dla nas hutników, jak i dla Was . Dla nas bo mamy okazję stwierdzić jaką mamy piękną, dorodną, mądrą i patriotyczną młodzież, dla Was, bo zobaczyliście pracę trudną i ciężką, pracę dla ludzi twardych i odważnych, pracę jakże potrzebną dla naszej ojczyzny". - 1 IX 1972 r. - dyrektorem szkoły zostaje Regina Graczyńska.
- 7 XI 1972 r. - wyróżniający się uczniowie, członkowie szkolnego koła TPPR (Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Radzieckiej) biorą udział w spotkaniu z uczniami - pionierami radzieckimi zamieszkałymi w Brzegu.
- 15 I 1973 r. - dyrektorem szkoły zostaje pani Otylia Toman.
- 28 I 1974r. - szkoła przystępuje do "Klubu Otwartych Szkół", w ramach którego samorządy szkolne wymieniają się doświadczeniami. Założycielem klubu jest czasopismo "Motywy".
- 1 II 1974r. - wprowadzenie systemu wychowawczego, zgodnie z którym uczniowie "Oleskiej Jedynki" zostają podzieleni na 3 grupy wiekowe:
- klasy 1-3 "Mieszkańcy lasu",
- klasy 4-5 "Wędrownicy",
- klasy 6-8 "Budowniczowie Polski Ludowej". - 1975 r. - przerwa "na wykopki" zostaje dostosowana do terminów wykopków w PGR Świercze i trwa od 7 do10 października 1975 r.
- 1976r. - alert w szkole, który podobnie jak w całym kraju, przebiega pod nazwą "Olimpijski start" w związku z olimpiadą w Montrealu.
- 1976 r. - Szkoła Podstawowa nr 1 jest Zbiorczą Szkołą Gminną, której dyrektorem zostaje pani Gertruda Smyk, a jej zastępcą pani Krystyna Hajduk.
- Młodzież "Oleskiej Jedynki" odnosi sukcesy w konkursach przedmiotowych, bierze także udział w cyklicznie rozgrywanych konkursach tematycznych, jak np.: "Konkurs Wiedzy o Województwie Częstochowskim", "Konkurs Wiedzy o Republikach Kraju Rad".
- Rozpoczyna działalność koło modelarskie i fotograficzne.
- W trakcie zmagań Olesna i Pleszewa w ramach popularnego programu "Bank Miast" szkoła angażuje się w organizację imprez towarzyszących. Nawiązano współpracę ze szkołą podstawową w Pleszewie. W 1976 r. przedstawiciele uczniów naszej szkoły odwiedzają szkołę w Pleszewie, z kolei w roku następnym ma miejsce ich rewizyta.
- Dzięki utworzeniu trzech klas sportowych o profilu ogólnym oraz jednej akrobatycznej szkoła osiąga na szczeblu województwa wybitne sukcesy sportowe. Najwyższe laury zdobywa w lekkiej atletyce oraz akrobatyce.
- 1978 r. - na apelu kończącym rok szkolny uroczyście pożegnany zostaje wieloletni przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego pan Hubert Kasprzyk. Nowym przewodniczącym zostaje pan Jerzy Skuła.
- 1979 r. - Zbiorcza Szkoła Gminna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Oleśnie (tak brzmi pełna nazwa szkoły) posiada trzy punkty filialne : w Boroszowie, w Grodzisku i w Świerczu.
- 19 XII 1979 r. w "Trybunie Robotniczej" ukazuje się artykuł "Sport w Oleskiej Jedynce" w związku z wywalczeniem przez uczniów naszej szkoły I miejsca w województwie częstochowskim we współzawodnictwie o miano szkoły najbardziej usportowionej".