October 23 2019 22:50:26
100 lecie
Stowarzyszenie "Oleska Jedynka"
"Z przeszłości rodzi się teraźniejszość ..."

to motto, które towarzyszyło obchodom stulecia Oleskiej Jedynki. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jubileuszu był Dyrektor Gimnazjum Pan Janusz Wojczyszyn. Uroczystości odbyły się w dniach 28-29 maja 2010 r., a wzięli w nich udział zaproszeni goście m.in. Pan Andrzej Buła - poseł na Sejm RP, Pan Rafał Rippel - wicekurator opolski, Pan Sylwester Lewicki - Burmistrz Olesna, Pan Jan Kus - Starosta Powiatu Oleskiego, delegacja zaprzyjaźnionej szkoły z Zalakaros (Węgry), dyrektorzy szkół powiatu oleskiego, byli dyrektorzy i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 i Publicznego Gimnazjum nr 1, absolwenci, uczniowie, grono pedagogiczne, pracownicy i przyjaciele Oleskiej Jedynki.

W programie uroczystości odbyły się m.in.: konferencja popularno-naukowa zakończona uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej, zwiedzanie szkoły, oglądanie wystaw przedstawiających historię szkoły oraz prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów, mecz piłki siatkowej, msza święta, występy artystyczne uczniów, indywidualne spotkania absolwentów oraz zabawa taneczna z pokazem ogni sztucznych. Uczestnicy otrzymali publikację przedstawiającą dzieje szkoły pt. "Sto lat minęło" autorstwa Janusza Wojczyszyna, Piotra Grędy, Grażyny Jończyk, Henryka Kucharczyka i Sławomiry Trzaskowskiej oraz pamiątki związane z jubileuszem.

Obchody stulecia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Stały się okazją do spotkań, wspomnień i wzruszeń, szczególnie najstarszych absolwentów szkoły.

W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oleśnie dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za życzenia oraz życzliwą pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu.