January 23 2021 00:17:09
off
WYCIECZKA SZKOLNA
szkolne aktualności

WYCIECZKA SZKOLNA DO KARPACZA


... Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od wizyty w Sztolni Kowary zwanej Liczyrzepą. Nasi gimnazjaliści poznali jej podziemny świat legend, tajemnic i historii , związanej przez ponad 800 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów, oraz wydobywaniem rudy żelaza, srebra a także - w ostatnim okresie eksploatacji kowarskich kopalń - rudy uranowej. Była to jedna z ponad dwudziestu sztolni radziecko - polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej.

Kolejnym punktem zwiedzania był Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Przewodnicy oprowadzili nas po parku miniatur, zapoznali z najpiękniejszymi dolnośląskimi budowlami i ich niezwykłą historią. Podziwialiśmy wspaniałe modele, perły dolnośląskiej architektury: pałace, zamki, klasztory, starówki miast, wykonane rękami artystów w skali 1 do 25. Odwzorowane z niespotykaną wiernością i wykonane przy wykorzystaniu najnowszej techniki. Miniatury prezentowane są wśród kwiatów, zieleni i w hali ogrzewanej kominkami przy multimedialnej prezentacji. Park stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, jest również centrum informacyjnym euroregionu.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Świątyni Wang. To ewangelicki kościół parafialny przeniesiony z Norwegii. Został zbudowany z drewna bez użycia gwoździ. Duża liczba turystów świadczyła o tym, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Następnie wyruszyliśmy w góry szlakiem prowadzącym przez Karkonoski Park Narodowy. Trasa pod względem trudności była urozmaicona. Odcinki o sporych wzniesieniach przeplatane były fragmentami prawie płaskimi. Dlatego wszyscy bez większych problemów dali sobie radę. Po drodze uczniowie podziwiali przepiękne krajobrazy. Po ponad godzinnym marszu dotarliśmy do Małego Stawu. Tu przewodnik wyjaśnił nam, że jest to naturalny zbiornik wodny, a nazwa jest tylko myląca i ciekawie opowiedział, do czego w przeszłości był wykorzystywany. Przepiękna, zimowa panorama zachęciła nas do zrobienia wielu zdjęć. Następnie zatrzymaliśmy się w pobliskim schronisku Samotnia. Po wyjściu ze schroniska zrobiło się dosyć zimno, zaczął sypać śnieg . W tych warunkach dotarliśmy do następnego schroniska Strzechy Akademickiej. Grupa 10 śmiałków wraz z opiekunem p. Arturem Chęcińskim postanowili zdobyć Śnieżkę (1602 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, pozostali wrócili niebieskim szlakiem do Karpacza.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Minerałów w Karpaczu.
W muzeum zobaczyliśmy między innymi ametysty, kryształy górskie, kwarce dymne, agaty, turmaliny, oliwiny, hiacynt - czerwono brunatna odmiana cyrkonu, moriony, beryl, turmalin, akwamaryn, topaz, kamień księżycowy.
Oczywiście najbardziej zadowolone były nasze koleżanki, które nie potrafiły się oprzeć sile piękna znajdującej się tam biżuterii.

W ostatnim dniu naszego pobytu odwiedziliśmy bardzo ciekawe , a zarazem tajemnicze miejsce tzw. kompleks Włodarz - największe podziemia projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec w latach 1943-1945 zw. projektem RIZE (olbrzym).
Wędrówkę po ziemi wałbrzyskiej zakończyliśmy zwiedzaniem pięknego Zamku Książ znajdującego się na Szlaku Zamków Piastowskich .

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezapomnianych przeżyć i dała możliwość poznania przepięknego regionu naszego kraju. I aż się cisną na usta słowa ,, cudze chwalicie, swego nie znacie ". Gdy tylko będziemy mieli możliwość, na pewno tam wrócimy.


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Język strony

Wybierz swój język

CHOOSE YOUR LANGUAGEpo wyborze strona automatycznie się przeładuje
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

22
11/08/2009 22:21
Nie wie ktoś jakie będą potrzebne ćwiczenia do geografii dla 3 klasy?

22
11/08/2009 22:21
Nie wie ktoś jakie będą potrzebne ćwiczenia do geografii dla 3 klasy? Jest nowa podstawa programowa i są 2 różne!

mandzia996
07/08/2009 09:30
cześć

15
18/06/2009 19:13
szukam podręczników do klasy pierwszej. Proszę o kontakt

Archiwum
admin mgr inż. Henryk Kucharczyk PG 1 OLESNO 6663131 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor