January 22 2021 23:20:47
OLESKIE DYKTANDO 2017
OLESKIE DYKTANDO 2017

Uczniowie gimnazjów z powiatu oleskiego mieli szansę sprawdzić się w pisaniu poprawną polszczyzną. 27 kwietnia 2017 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Oleśnie odbyła się druga edycja konkursu ortograficznego - Oleskie Dyktando 2017.

Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oleśnie i Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Oleśnie. Przygotowaniem konkursu zajęły się polonistki Aneta Maryniak i Ewa Wiecha - Jung.
Celem konkursu było zainteresowanie ortografią, konfrontacja możliwości i osiągnięć uczniów z różnych szkół, nawiązanie współpracy między szkołami, podniesienie poziomu kształcenia.

Do konkursu zgłosiło się pięć szkół gimnazjalnych ( PG nr1 w Oleśnie, PG nr 2 w Oleśnie, GP w Rudnikach, PG w Radłowie i PG w Gorzowie Śląskim ). Dwunastu gimnazjalistów, którzy w etapach szkolnych okazali się najlepszymi znawcami ortografii zmagało się z tekstem dyktanda pod tytułem : Sublokator. Tekst dyktanda był trudny . Uczniowie musieli zmierzyć się z pisownią słów: hegemonia, wszech miar, ni stąd ni zowąd, na domiar złego, ponaddwuipółgodzinnej, okamgnieniu, skądinąd, wpółleżąc, sczerwieniałe i innymi problematycznymi sformułowaniami.

Zwycięzcą tego konkursu po raz drugi został Kamil Pietrasz z PG nr 2 w Oleśnie. Na drugim miejscu uplasowała się Roksana Huć z PG w Radłowie, a trzecie miejsce wywalczyła Kinga Mencfel z GP w Rudnikach.

Zwycięzcy Oleskiego Dyktanda 2017 otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Olesna. Uroczystość rozdania nagród uświetnili swoją obecnością: pan Sylwestr Lewicki - Burmistrz Olesna, Kierownik Wydziału Edukacji pan Janusz Wojczyszyn, pan Adam Adamski - dyrektor PG nr 1 w Oleśnie oraz wicedyrektor ZS nr 2 w Oleśnie pani Beata Sznajder-Małecka.