January 23 2021 00:34:18
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9.11.2011r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości pod hasłem "POLSKA TO MY, TO JA I TY". Inscenizacja przedstawiała trudną drogę Polaków do niepodległości.
Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego i szkolnego. Następnie część artystyczną otworzyli uczniowie klas trzecich, wykonując w strojach Rzeczpospolitej szlacheckiej polonez z "Pana Tadeusza". Nie zabrakło także recytacji znanych fragmentów epopei narodowej A. Mickiewicza w wykonaniu uczniów klasy Ic i III f. Ogromne wrażenie wywołał "taniec kruków" przedstawiający walkę "niewinnej" Polski z zaborcami przy znakomitej muzyce Carminy Burany. Nie zabrakło także Kościuszki - naszego patrona, składającego przysięgę na Rynku Krakowa. Przy muzyce Chopina pięknie brzmiały słowa naszych wieszczów narodowych mówiące o tęsknocie za ojczyzną i wielkiej miłości do niej. Piosenka "Wojenka, wojenka" otworzyła ostatnią część naszej inscenizacji. Na scenę wbiegł gazeciarz, który obwieścił zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda i rozpoczęcie wojny! I tu pojawia się scenka, na którą z niecierpliwością czekali niemal wszyscy. Przy huku armat i moździerzy wpadają na scenę żołnierze polscy w mundurach rosyjskich i niemieckich, następuje strzelanina i walka. Chłopcy odgrywając scenę w okopach, ukazują tragizm żołnierza polskiego walczącego przeciwko sobie w dwóch obozach zaborców. Następuje zmiana nastroju i przy piosence "My, pierwsza brygada" pojawiają się na scenie żołnierze Piłsudskiego, a z nimi radość z odzyskania niepodległości. "Spełnił się sen i wolności! Ojczyzna wolna, znowu wolna!"- takimi słowami uczniowie wcieleni w żołnierzy witali 11. LISTOPADA. Na koniec wszyscy biorący udział w przedstawieniu wbiegają na scenę i wraz z chórem szkolnym, pomalowani i ubrani w narodowe symbole, śpiewają "Kocham Cię Polsko!".
Wszystkim występ się bardzo podobał, aktorzy i realizatorzy tego przedsięwzięcia otrzymali gromkie brawa. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Dnia Niepodległości w naszej szkole.